חוות רוקה

חזון המיזם

אנו מאמינים..

שעבודת כפיים עדיין מחזיקה בכוח לרפא את הנשמה

בישראל חיים עשרות אלפי יוצאי כוחות הביטחון עם תסמונת דחק פוסט טראומתית, שלא מקבלים סיוע הולם מהמדינה. המשימה שלנו היא לתת מענה,  מותאם אישית, לחלק מהאנשים אלה שתרמו לביטחון המדינה ושכלפיהם אנו חשים בעלי חוב. בשלב הראשון, שיימשך כשלוש שנים, נעבוד להקמת מיזם חקלאי – "חוות רוקה". במהלך  תקופה זו נפתח תוכנית טיפולית  ומודל עסקי. בשלב השני של הפרויקט נרחיב את פריסתו ונסב עשר חוות קיימות לחוות דומות ל"חוות רוקה".

חזון "חוות רוקה"

הקמה של חווה חקלאית אורגנית במשק של משפחת נתיב במושב חמד. החווה תוקם במטרה ליצור סביבת עבודה ייחודית לחיילים ולמבוגרים  אחרים שסובלים מפוסט טראומה, שירצו למצוא בתוכם כוח ליצירת מציאות אחרת עבורם. 

החווה תעמוד על שלוש  רגליים: רגל חקלאית אורגנית, רגל שיקומית-טיפולית ורגל עסקית חברתית.

הרגל החקלאית

בחווה שלנו נגדל ירקות ללא חומרי דישון כימיים וללא חומרי הדברה, בשטח פתוח ובחממות. מגוון הירקות הגדלים בחווה מאפשר מערכת אקולוגית מאוזנת והאדמה זוכה לכבוד ולהקשבה.

עונות השנה הן שמכתיבות לנו את מחזורי הגידול ובכך נחסכים משאבים רבים של התמודדות עם מזיקים. אנו רוצים להיות נאמנים לתקנים המחמירים של החקלאות האורגנית בישראל, מתוך תפיסה הוליסטית של בריאות ושל שמירת הסביבה. אנו מאמינים ששמירה על הכללים המחמירים תביא גם ברכה כלכלית. ברכה כלכלית תאפשר לנו להוסיף מרכיבים טיפוליים ושיקומיים לשותפים שלנו, יוצאי כוחות הביטחון.

הרגל השיקומית- טיפולית

"חוות רוקה" שמה לה למטרה להיות מרכז לסיוע לנפגעי טראומה יוצאי כוחות הביטחון, שנפגעו במהלך שירותם, כדי שיצליחו להשתלב מחדש בחיים נורמטיביים, יצרניים ותורמים לעצמם, למשפחותיהם ולחברה בכלל. לצורך כך, יהיה לחווה מנהל שירכז את תחום הטיפול. צוות החווה ומנהל הטיפול יבנו תוכניות קבוצתיות ומותאמות אישית, לתקופות ארוכות קצרות ובינוניות. צוות החווה יוכשר באופן קבוע בתחום החקלאי, על ידי מומחים בגידול ירקות אורגניים, ובתחום הטיפולי שיקומי- על ידי המנהל הטיפולי של החווה.

יוצאי כוחות הביטחון נפגעי הטראומה, ישולבו בעבודה החקלאית וכן יינתן להם טיפול נפשי משלים. תכנית טיפולית שיקומית אישית, תיבנה עבור כל אחד מהם-  אם במסגרת קבוצתית, אם בעבודה פרטנית,  באמצעות יוגה, פסיכודרמה, או בעזרת טיפולים משלימים אחרים.

אנו מאמינים שעבודת אדמה במקום פתוח ומכיל, בשיתוף גורמי מקצוע, יכולה לעשות הבדל ולשפר משמעותית את תפקודם היומיומי ואת חייהם בכלל.

נשאף שלכל אחד מהעובדים יוצמד מנטור- מתנדב, שילווה אותו במהלך העבודה שלו בחווה ובעיקר עם סיום פרק העבודה בחווה ועם יציאתו לחיים האזרחיים. הצמדת מנטורינג ייעשה באמצעות שיתופי פעולה עם ארגוני המגזר השלישי שעסוקים בזה.

הרגל העסקית חברתית

הצפי הוא שלאחר סיום שלב ההקמה (תקופה שתארך כ- 3 שנים), תוכל החווה להיות עצמאית ואיתנה פיננסית, וזאת הודות למכירת הסחורה האיכותית שהיא תגדל.

עסק חברתי הוא עסק שפעילותו מכוונת למימוש מטרות חברתיות. עסק חברתי הוגדר על ידי זוכה פרס נובל, מוחמד יונס, כעסק שנועד לנסות ולפתור בעיה חברתית וגם כארגון המקיים את עצמו מבחינה כלכלית. הרווחים כולם חוזרים אל העסק ולא מחולקים לבעלי המניות, וזאת כדי להגדיל את ההשפעה החברתית. "חוות רוקה" מקדמת חקלאות אורגנית מקצועית ומגוונת, שתאפשר את מימון הפעילות של החווה, באמצעות מכירת התוצרת החקלאית לספקים מורשים שהתחייבו לרכוש את התוצרת.

הציפיה שלנו היא שמדינת ישראל בהחלט תממן את עלויות הטיפול ביוצאי כוחות הביטחון שלה. השתתפות המדינה בטיפול באנשים אלה,  נראה לנו כמובן מאליו, וזו צפיתנו ממנה.

דילוג לתוכן