חוות רוקה

יוגה רגישה לטראומה בחוות רוקה .

השורד אירוע טראומטי, כאירוע שקרה במהלך שירותו הצבאי, מתמודד עם אתגרים אישיים, חברתיים ומקצועיים.  תרגול "יוגה רגישה לטראומה" , שמתקיימת כחלק מהתוכניות בחוות רוקה, מתמקדת בוויסות מערכת העצבים – ובכך מאפשרת למתרגלים אותם רגיעה וויסות ולאורך זמן גם מפחיתה את התגובתיות לגורמי לחץ.    

טיפול היוגה הרגישה לטראומה מבוססת על גישה חדשנית שנקראת Trauma Informed Care, , גישה מיוחדת  המתבססת על 5 עקרונות מנחים:

 

  1. מרחב בטוח – וידוא מוחלט של בטיחות פיזית ורגשית תוך הענקת תחושת רוגע וביטחון. הקפדה על כבוד לפרטיות תוך מתן אפשרות שיתוף.
  2. בחירה אישית- מתן בחירה ושליטה גדולה ככל האפשר לכל מתמודד להחליט על מה הוא בוחר לעשות בשיעור (כמובן מתוך כבוד למסגרת השיעור).
  1. שיתוף מלא, שקיפות ובהירות לצורך מציאת טכניקה מתאימה  – התאמה למצבים מסוימים בהם נמצא המתמודד (כאבי גב, סטרס וכד).
  2. אמינות ומהימנות בהירות על מטרת התרגול, יצירת שותפות לגבי המטרה תוך שיתוף ושקיפות.  בחירת שפה ומגע מכבד ומותאם לכל מתמודד ואוירה מתאימה תוך הימנעות מיצירת אווירה תחרותית והישגית בצורה מוגזמת.
  3. העצמה– במהלך התרגול- קיים דגש מילולי ליצירת תחושת מסוגלות לכל מתמודד מתוך העדפת העצמה על תוצאה, לצד הקפדה על כלים פרקטיים לנשימה מיטבית במצבים משתנים, תוך שילוב טכניקות מעולם המיינדפולנס.  השימוש מגביר את היכולת של התרגול לקדם מצבי ויסות וריכוז.

התרגול מאפשר מרחב לשחרור מתחים ולחצים שאצורים ואגורים בגוף. שיעור יוגה אינטנסיבי, עם התאמות לצרכי המתרגלים ושילוב מיינדפולנס בזמן התרגול, יכול לתת את המענה לפורקן מתח שאחריו ניתן לחוות רגיעה ושלווה.  

יוגה רגישה לטראומה הוכחו במחקרים כמיטיבה ומווסתת באופן המועיל לאיזון קצב הלב, איזון הנשימה, והתגובות הגופניות תוך לימוד הדרגתי של המתמודד לאזן תגובות אוטומטיות הנובעות מטראומה.

 

תרגולי היוגה רגישה לטראומה מועברים בחווה ע"י מורים מומחים ובעלי ניסיון .

 ———————————————————–

המטרה שלנו בחוות רוקה .

להיות בית למתמודדי PTSD , לשקם לשפר מנגנונים שנפגעו תוך רכישת יכולות ויסות, חשיבה ואיזון חדשות.  

להתעמק-  עוד על טיפולי שיקום הכלולים במסגרת הטיפולים בחווה :

 

 

דילוג לתוכן